Artikeln publicerades 25 november 2025
Ökad gemenskap och fler aktiviteter när Handlarrundan lämnar plats för nya satsningar
.png)
Omsorgsnämnden i Skara kommun har beslutat att Handlarrundan avslutas vid årsskiftet. Handlarrundan har erbjudit äldre möjlighet att ta sig till butiker för att handla sina egna varor med hämtning i hemmet och återresa efteråt. Ett av fokusområdena med Handlarrundan har varit att bryta ensamhet och isolering genom sociala möten under resorna.
Framöver kommer kommunen att fortsätta utveckla aktiviteter och utbud på de öppna mötesplatserna i Skara tätort, Ardala och Axvall. Detta skapar fler möjligheter till gemenskap och engagemang för äldre, samtidigt som resurser från Handlarrundan omfördelas i samband med att det nya köket på Husaren i Axvall färdigställs. Köket gör det möjligt att servera varm mat och erbjuder nya ramar för sociala aktiviteter.
-Handlarrundan har under åren varit uppskattad, men den används av en relativt liten andel av äldre i kommunen. Vi vet att det förstås känns tråkigt för dem som har varit vana vid tjänsten. Samtidigt hoppas vi att de öppna mötesplatserna kan erbjuda något för alla, med ett brett utbud av aktiviteter och social gemenskap som kan nå fler och skapa fler möjligheter till trivsel och delaktighet, säger Anna Falk, avdelningschef vård och omsorg.
Handlarrundan har aldrig varit en ersättning för de som inte kan handla själva, utan har framför allt erbjudit en möjlighet till självständigt handlande kombinerat med social samvaro. För dem som inte kan ta sig till affären på egen hand finns fortfarande möjlighet att få beviljad biståndsinsatsen Inköp, där hemtjänstpersonal handlar åt den enskilde.
Utbudet på de öppna mötesplatserna kommer successivt att utvecklas, med fler aktiviteter och möjligheter till social gemenskap.
– Genom att samla resurserna kan vi fortsätta utveckla våra öppna mötesplatser och skapa fler möjligheter till gemenskap, trygghet och trivsel. Avslutandet av Handlarrundan går också i linje med den nya socialtjänstlagen, som betonar självständighet och delaktighet för äldre, säger Anna Falk.