< >


Bilder från öppet hus

Igår, den 11 oktober, hade vi öppet hus i Viktoriaskolan. Detta visade sig vara mycket uppskattat då vi hade många besökare. Under de tre timmar vi hade öppet kom över 2000 personer!

Vi hade byggt upp en snitslad bana som tog alla besökare genom hela skolan. Från entréplan och uppåt, därefter neråt via källare och idrottshall för att sedan avsluta på entréplan och centralkök.

Besökarna var i alla åldrar och det var roligt att se att så många är nyfikna på skolan. Blivande elever funderade på hur det kommer se ut när det är klart, var de ska ha sina skåp och om det kommer att vara svårt att hitta. Några imponerades över att se byggarbetsplatsen och andra över arkitekturen. Vi hörde uttalanden som:
- Det här är så häftigt, ska jag verkligen gå i skolan här?
- Det känns så roligt att mitt barn kommer vara en av de första som får börja här!
- Utsikten är helt fantastisk!
- Det ser ut att bli väldigt fina klassrum, ljusa och fräscha.
- Kul att Skara får en "ny" byggnad att vara stolta över. Den kommer verkligen att synas och skapa nyfikenhet.

Sammanfattat blev det en riktigt lyckad kväll och vi vill ge ett stort tack till alla er som kom! Var du där? Vad tyckte du?

Och just det! Vinnarna i tipspromenaden kommer vi att presentera här på bloggen den 19 oktober. Det är några talonger att rätta, men det gör vi med glädje :)

 

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar




Denna sida uppdaterades