I en tusenårig stad spelar självklart kulturen en viktig roll. Det är en hörnsten att bevara men också att utveckla. Vår bild av kultur är givetvis traditioner, historiska besöksmål men också populärmusik. Skara är ett samhälle som är öppet för nya tankar, människor och kulturer.
Du som är synskadad eller har andra funktionshinder som gör att du inte kan läsa tryckt text har rätt att låna talböcker. Talböcker är inlästa böcker som man lyssnar på. De ges ut i ett speciellt format, "Daisy". Daisyskivor kan spelas i Daisyspelare eller ett i speciellt läsprogram som gratis kan laddas ner till din dator. De nyaste Daisyspelarna är minneskortläsare. På ett minneskort kan flera Daisyböcker laddas ner. Talböcker kan kostnadsfritt skickas hem till dig med posten.
Daisyspelare
Man kan få låna hem en Daisyspelare på prov. Vi visar gärna hur spelaren fungerar. Om du inte kan ta dig till biblioteket kan vi komma hem till dig för visning. Storstilsböcker är tryckta med extra stora bokstäver.